Pieniński Park Narodowy istnieje od 1932 r. W swoich granicach ma on Pieniny Czorsztyńskie, masyw Trzech Koron oraz Pieninki liczące w sumie 2346 ha. Park ten wspólnie z obszarem Pienin słowackich tworzy pierwszy w Europie międzynarodowy park narodowy. Najwyższym szczytem Pienin na terenie parku jest Wysoka, który liczy sobie 1050 m n.p.m. Dla krajobrazu gór charakterystycznym elementem są nagie, pojedyncze skały i łagodne, zaokrąglone stoki.
Tereny parku porasta 1100 gatunków roślin naczyniowych będących przedstawicielami zarówno gatunków nizinnych, jak i górskich. Oprócz tego w parku występuje 300 gatunków mchów i 400 porostów. Największymi osobliwościami flory parku są mniszek pieniński, pszonak pieniński oraz jałowiec sawina.
Park zamieszkiwany jest przez 250 gatunków różnych zwierząt kręgowych, do których należą występujące tutaj powszechnie rysie, sarny, jelenie i lisy. Park słynie też z wielu rzadkich gatunków motyli, z których najciekawszym jest niepylak apollo.
Przez park przepływa Dunajec tworząc tutaj swój sławny przełom. Przełom Dunajca można zwiedzać biorąc udział w spływach na tratwach. Spływy rozpoczynają się w miejscowości Kąty i trwają ok. 2,5 godziny (18 km). Turyści nie zainteresowani spływami mogą zwiedzać park podczas wielu wycieczek pieszych po wyznaczonych na jego terenie szlakach, które liczą sobie w sumie ponad 34 km długości. Pieniny są górami łatwo dostępnymi dla każdego, nawet mniej wprawionego turysty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz