wtorek, 15 lipca 2014

Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy powstał w 1994 r. i wraz z otuliną zajmuje obszar 56 371 ha. Wraz ze strefą ochronną leży w całości w granicach województwa łódzkiego.
Na terenie parku krajobrazowego stworzono 11 rezerwatów przyrody. Przez jego teren przebiega ścieżka rowerowa im. Zygmunta Goliata (pomysłodawca i współtwórca ścieżki). Ochronie podlega tutaj krajobraz rzeczny wzdłuż doliny rzeki Pilicy oraz obiekty przyrody nieożywionej.
Najbardziej znanym obiektem na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego jest Zalew Sulejowski, stworzony na rzece Pilicy w l. 1969–1973. Początkowo miał służyć przede wszystkim jako zabezpieczenie przeciwpowodziowe, a także źródło wody pitnej dla Łodzi. Z biegiem czasu rosło jednak znaczenie funkcji rekreacyjnej. Dziś jest to jedno z najpopularniejszych miejsc weekendowego i wakacyjnego wypoczynku dla mieszkańców centralnej Polski.

Ciekawostki

Sulejowski Park Krajobrazowy należy wraz z Przedborskim i Spalskim Parkiem Krajobrazowym do Zespołu Nadpilickich Parków Krajobrazowych.

Forma ochrony prawnej

W parku ochronie podlegają najcenniejsze przyrodniczo tereny przyległe – w tym leśne, będące pozostałością Puszczy Pilickiej z fragmentami przyrody naturalnej, chronionymi w 11 rezerwatach, zespołach przyrodniczo-krajobrazowych i użytkach ekologicznych.
Szczegółowe ustalenia określające zasady gospodarowania na terenie parku krajobrazowego określa Plan Ochrony Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

Położenie obiektu

Sulejowski Park Krajobrazowy znajduje się w środkowej części doliny Pilicy (od Skotnik i Łęgu Ręczyńskiego na południu po Smardzewice i Swolszewice Małe koło Tomaszowa Mazowieckiego na północy). Na Równinie Piotrkowskiej obejmuje teren do rejonu granicy Piotrkowa Trybunalskiego. Leży na terenie gmin: Ręczno, Aleksandrów, Tomaszów Mazowiecki, Sulejów, Wolbórz, Mniszków. Pewne części parku znajdują się również w Piotrkowie Trybunalskim.

Dostępność

Dostępność całoroczna.

Smardzewice. Plaża nad Zalewem Sulejowskim. (fot. Dariusz Pawlak)
Nagórzyce Małe. Widok na przystań. (fot. Daiusz Pawlak)
Smardzewice. Tama na rzece Pilicy. (fot. Dariusz Pawlak)
Sulejów. Sulejowski Park Krajobrazowy. (fot. Paulina Gajzler)
Małe Końskie. Droga wiodąca przez rezerwat "Gaik" (fot. Karolina Pawlak)v
Sulejów. Droga gruntowa łącząca Sulejów z Zarzęcinem w Sulejowskim Parku Krajobrazowym. (fot. Paulina Gajzler)
Julianów. Droga wzdłuż rezerwatu przyrody "Twarda". (fot. Paulina Gajzler)
Julianów. Drzewostan w rezerwacie przyrody "Twarda". (fot. Paulina Gajzler)
Małe Końskie. Rezerwat przyrody "Gaik". (fot. Karolina Pawlak)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz