Przedborski Park Krajobrazowy obejmuje najcenniejsze przyrodniczo fragmenty Pasma Przedborsko-Małogoskiego zajmującego centralną część parku oraz Niecki Włoszczowskiej, Wzgórz Łopuszańskich i Opoczyńskich. Strefa ochronna parku po stronie północno-zachodniej (obszar województwa łódzkiego) opiera się o krawędź doliny Pilicy sięgając do Przedborza.
Malowniczość i różnorodność krajobrazu z urozmaiconą rzeźbą terenu stanowi o obecności wielu punktów widokowych z rozległymi panoramami, które są szczególnymi walorami tego naturalnego kompleksu. Wielkie kompleksy leśne oraz czyste wody powierzchniowe, bogata fauna, flora i tradycyjne formy gospodarki rolnej jak również obecność zabytków architektury i tradycyjnej kultury ludowej stanowią walory turystyczne tego miejsca.
Głównym celem istnienia parku jest zachowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych tych terenów, stworzenie systemu skutecznej ochrony najcenniejszych obiektów – rezerwatów i pomników przyrody oraz udostępnienie terenu dla zrównoważonej turystyki.
Głównym celem istnienia parku jest zachowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych tych terenów, stworzenie systemu skutecznej ochrony najcenniejszych obiektów – rezerwatów i pomników przyrody oraz udostępnienie terenu dla zrównoważonej turystyki.
Ciekawostki
W przeszłości król Polski Kazimierz Wielki polował na terenach Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Według źródeł historycznych w 1370 r. spadł z konia w miejscowości Żeleźnica i doznał obrażeń, które przyczyniły się do jego śmierci.
Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych tworzą trzy parki krajobrazowe: Przedborski Park Krajobrazowy, Sulejowski Park Krajobrazowy oraz Spalski Park Krajobrazowy.
Forma ochrony prawnej
Na terenie parku utworzono rezerwaty przyrody:
- Bukowa Góra,
- Murawy Dobromierskie,
- Piskorzeniec,
- Czarna Rózga,
- Oleszno.
Położenie obiektu
Przedborski Park Krajobrazowy jest położony na terenie województw świętokrzyskiego i łódzkiego. Rozpościera się od doliny Czarnej Włoszczowskiej na południu po północną część Pasma Przedborsko-Małogoskiego.
Do Przedborskiego Parku Krajobrazowego prowadzą wszystkie główne drogi z Przedborza znajdujące się po wschodniej stronie rzeki Pilicy w kierunku miejscowości Rączki, Góry Mokre, Piskorzeniec i Przyłanki.
Dostępność
Bez ograniczeń.
Źródła, informacje w Internecie
R. Olaczek, Z. Wnuk, „Przedborski Park Krajobrazowy”, 1992, Rzeszów.
Właściciel, zarządzający
Dyrekcja Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy.
Dyrektor ZNPK: Piotr Wypych.
Z-ca Dyrektora ZNPK (Oddział w Przedborzu): Witold Sobolewski.
Inne
Kontakt:
- Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy 97-310 Moszczenica, ul. Piotrkowska 106,
- Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych Oddział w Przedborzu 97-570 Przedbórz, ul. ul. Krakowska 28.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz